Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Χάλκινος Ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας

Κατέκτησε την τρίτη θέση με 15.200 βαθμούς.

Με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό των κρίκων ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να πάρει ακόμα ένα ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 15.200 βαθμούς.

Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο μεγάλος αντίπαλος του Λευτέρη, ο Κινέζος Λιου Γανγκ με 15.500 βαθμούς.

Διάβασε ακόμη – Πόσα ραντεβού για εμβολιασμό παιδιών 12-15 ετών κλείστηκαν σήμερα

Οι προσπάθεις των αντίπαλων του Λευτέρη Πετρούνια

Αρτούρ Ζανέτι

Κακή έξοδος από τον Ζανέτι. Έσκασε άτσαλα στο στρώμα. Με 14.133 βαθμολογήθηκε ο Βραζιλιάνος.

Χάο Γιόου

Ο Χάο Γιόου βαθμολογήθηκε με 15.300. Εξαιρετική βαθμολογία.

Γιανγκ Λιου

Ο Κινέζος βαθμολογήθηκε με 15.500 βαθμούς. Ο βασικός αντίπαλος του Λευτέρη Πετρούνια για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου έκανε σπουδαία εμφάνιση και πήρε πολύ υψηλή βαθμολογία, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά ένα ολυμπιακό μετάλλιο. Ο βαθμός δυσκολίας του προγράμματος του ήταν 6.5 και στην εκτέλεση βαθμολογήθηκε με 9, ανεβάζοντας έτσι ακόμα πιο ψηλά τον πύχη δυσκολίας για τον Έλληνα Παγκόσμιο Πρωταθλητή, που θα κληθεί να κάνει την τέλεια εμφάνιση.

Πηγή: Madame Figaro