Δευτέρα, 10 Μαΐου, 2021

Αυτοί είναι οι μεγάλοι νικητές των 78th Golden Globes Awards

Ποιοι κατάφεραν να ξεχωρίσουν με την ερμηνεία τους και το ταλέντο τους και να πάρουν το πολυπόθητο αγαλματίδιο;

Της Γεωργίας Γεωργίου

Πραγματοποιήθηκε χθες, 28 Φεβρουαρίου η 78η τελετή των Golden Globes Awards. Φέτος, εν μέσω πανδημίας του Covid-19 ο φαντασμαγορικός αυτός θεσμός ήταν πολύ διαφορετικός από τις προηγούμενες χρονιές.

Η λαμπερή βραδιά προβλήθηκε live από το Beverly Hilton Hotel και εμείς εδώ στην Κύπρο είχαμε την ευκαιρία να την παρακολουθήσουμε από το NovastrarsHD στις 3 τα ξημερώματα ενώ στις 2 απολαύσαμε live και το pre-show. Οικοδέσποινες σε αυτή τη μεγάλη γιορτή του κινηματογράφου ήταν οι Tina Fey και Amy Poehler.

Διάβασε ακόμη – Kate Hudson: Το φόρεμα που φόρεσε στα Golden Globes και δεν μπορούσε να περπατήσει

Να θυμίσουμε πως αρχές Φεβρουαρίου, οι ηθοποιοί Taraji P. Henson και Sarah Jessica Parker είχαν ανακοίνωση τις υποψηφιότητες των 78ων Golden Globes Awards που διοργανώνεται από την Ένωση Ανταποκριτών Ξένου Τύπου του Χόλιγουντ.

Δείτε τους νικητές:

Καλύτερη τηλεοπτική σειρά – Μιούζικαλ ή Κωμωδία

The Flight Attendant (HBO Max)

The Great (Hulu)

Schitt’s Creek (CBC), νικητής

Emily in Paris (Netflix)

Ted Lasso (Apple TV Plus)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε δραματική σειρά

Jason Bateman (Ozark)

Josh O’Connor (The Crown), νικητής

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Al Pacino (Hunters)

Matthew Rhys (Perry Mason)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε μίνι σειρά ή τηλεταινία

Cate Blanchett (Mrs. America)

Shira Haas (Unorthodox)

Nicole Kidman (The Undoing)

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit), νικήτρια

Daisy Edgar-Jones (Normal People)

Σκηνοθεσίας σε ταινία

Emerald Fennell, Promising Young Woman

David Fincher, Mank (Netflix)

Regina King, One Night in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Chloé Zhao, Nomadland (Searchlight Pictures), νικήτρια

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε ταινία ή μιούζικαλ

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Michelle Pfeiffer (French Exit)

Anya Taylor-Joy (Emma)

Kate Hudson (Music)

Rosamund Pike (I Care a Lot), νικήτρια

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε δραματική ταινία

Riz Ahmed (Sound of Metal)

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom), νικητής

Anthony Hopkins (The Father)

Gary Oldman (Mank)

Tahar Rahim (The Mauritanian)

Καλύτερης δραματικής τηλεοπτικής σειράς

The Crown (Netflix), νικητής

Lovecraft Country (HBO Max)

The Mandalorian (Disney Plus)

Ozark (Netflix)

Ratched (Netflix)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε δραματική τηλεοπτική σειρά

Olivia Colman (The Crown)

Jodie Comer (Killing Eve)

Emma Corrin (The Crown), νικήτρια

Laura Linney (Ozark)

Sarah Paulson (Ratched)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε μίνι σειρά ή τηλεταινία

Bryan Cranston (Your Honor)

Jeff Daniels (The Comey Rule)

Hugh Grant (The Undoing)

Ethan Hawke (The Good Lord Bird)

Mark Ruffalo (I Know This Much Is True), νικητής

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε μιούζικαλ ή κωμωδία

Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm), νικητής

James Corden (The Prom)

Lin-Manuel Miranda (Hamilton)

Dev Patel (The Personal History of David Copperfield)

Andy Samberg (Palm Springs)

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε δραματική ταινία

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

Andra Day (The United States vs. Billie Holiday), νικήτρια

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

Frances McDormand (Nomadland)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Καλύτερης δραματικής ταινίας

The Father (Sony Pictures Classics)

Mank (Netflix)

Nomadland (Searchlight Pictures), νικητής

Promising Young Woman (Focus Features)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Β’ ανδρικού ρόλου σε ταινία

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah), νικητής

Jared Leto (The Little Things)

Bill Murray (On the Rocks)

Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami)

Καλύτερου σάουντρακ ταινίας

The Midnight Sky (Netflix) – Alexandre Desplat

Tenet (Warner Bros.) – Ludwig Göransson

News of the World (Universal Pictures) – James Newton Howard

Mank (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross

Soul (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste, νικητής

Καλύτερης γυναικείας ερμηνείας σε τηλεοπτική σειρά ή κωμωδία

Lily Collins (Emily in Paris)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Elle Fanning (The Great)

Jane Levy (Zoey’s Extraordinary Playlist)

Catherine O’Hara (Schitt’s Creek), νικήτρια

Καλύτερη μίνι σειρά ή τηλεταινία

Normal People (Hulu/BBC)

The Queen’s Gambit (Netflix), νικητής

Small Axe (Amazon Studios/BBC)

The Undoing (HBO)

Unorthodox (Netflix)

Β’ ανδρική ερμηνεία σε σειρά, μίνι σειρά ή τηλεταινία

John Boyega (Small Axe), νικητής

Brendan Gleeson (The Comey Rule)

Dan Levy (Schitt’s Creek)

Jim Parsons (Hollywood)

Donald Sutherland (The Undoing)

Καλύτερης ταινίας (μιούζικαλ ή κωμωδία)

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios), νικητής

Hamilton (Walt Disney Pictures)

Palm Springs (Neon)

Music

The Prom (Netflix)

Β’ Γυναικείου ρόλου σε ταινία

Glenn Close (Hillbilly Elegy)

Olivia Colman (The Father)

Jodie Foster (The Mauritanian), νικήτρια

Amanda Seyfried (Mank)

Helena Zengel (News of the World)

Καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας

Another Round (Samuel Goldwyn Films)

La Llorona (Shudder)

The Life Ahead (Netflix)

Minari (A24), νικητής

Two of Us

Καλύτερου σεναρίου

Promising Young Woman (Focus Features)

Mank (Netflix)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix), νικητής

The Father (Sony Pictures Classics)

Nomadland (Searchlight Pictures)

Καλύτερης ανδρικής ερμηνείας σε τηλεοπτική σειρά μιούζικαλ ή κωμωδία

Don Cheadle (Black Monday)

Nicholas Hoult (The Great)

Eugene Levy (Schitt’s Creek)

Jason Sudeikis (Ted Lasso), νικητής

Ramy Youssef (Ramy)

Β’ Γυναικείου Ρόλου σε σειρά, μίνι σειρά ή τηλεταινία

Gillian Anderson (The Crown), νικήτρια

Helena Bonham Carter (The Crown)

Julia Garner (Ozark)

Annie Murphy (Schitt’s Creek)

Cynthia Nixon (Ratched)

Καλύτερου τραγουδιού

Fight for You / Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas

Hear My Voice /The Trial of the Chicago 7 (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste

Io Si (Seen) / The Life Ahead (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi, νικητής

Speak Now /One Night in Miami (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

Tigress & Tweed / The United States vs. Billie Holliday (Hulu)

Καλύτερης ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

The Croods: A New Age (Universal Pictures)

Onward (Walt Disney Pictures)

Over the Moon (Netflix)

Soul (Walt Disney Pictures), νικητής

Wolfwalkers (Cartoon Saloon)

Φωτογραφία: EPA

Διάβασε ακόμη